A meleg ront az visszértágulatok állapotán
A visszeres láb, a kidagadó erek nem csupán esztétikai problémát jelentenek, hanem súlyos egészségi problémára hívják fel a figyelmet. Nyáron ráadásul a meleg hatására romlik az erek állapota.
A visszérbetegség Magyarországon gyakori egészségügyi probléma, a lakosság majdnem egytizedét érinti, és elsősorban a 30-50 év közötti korosztályra jellemző. A szív felől a szövetek felé az azok működéséhez szükséges oxigénben dús vért a verőerek (artériák) szállítják. Miután az oxigént és a tápanyagokat felveszik a környező szövetek, a visszerek (vénák) feladata a vér visszapumpálása a szív felé. A probléma akkor adódik, ha a gyűjtőerek nem tudják ellátni a funkciójukat és megakadályozzák a vér visszafelé áramlását. Emiatt a vénák kitágulnak és megnyúlnak, kialakul a visszértágulat.
Többnyire a lábszár, a térd és a comb belső részén jelennek meg, de elvétve olykor a vádlin is. Eleinte csak lábdagadással jár, később a bőrviszketés, sajgó fájdalom, később éjszakai izomgörcsök, majd a bőr elszíneződése kíséri. Eközben egyre erőteljesebben látszódnak a vénák és lilás kitüremkedéssel jelzik, ellátást igényelne a láb.
Az érsebész szerint az életkor előrehaladtával a kockázat egyre nő, de számos tényező is hozzájárulhat. Hogy foglalkozni kell a problémával, nem kérdés, hiszen az esztétikum mellett az egészségügyi kockázatokat is figyelembe kell venni. Ha nem kezelik a visszértágulatot, súlyosbodhat az állapota és felületes visszérgyulladáshoz és lábszárfekélyhez is vezethet.
Nyáron ráadásul a meleg hatására a visszerek állapota romolhat, az értágulatok erőteljesebb lesznek, a tünetek felerősödnek. Ennek az az oka, hogy a melegben az erek kitágulnak, lassul a vérkeringés és fokozódik a pangás a vénákban. Akinek visszértágulata van, nyáron mindenképp viseljen kompressziós zoknit, vagy harisnyát és kerülje a hosszú, meleg fürdőket, illetve a szaunázást.
Ma már számos módszer létezik a visszértágulatok, kidagadó erek megszüntetésére. A régi, klasszikus vágásos módszert már csak állami intézményekben végzik, ennek a módszernek sokkal nagyobb volt a szövődményekkel járó kockázata és hosszadalmas volt a gyógyulási időszak is. Ma már léteznek olyan modern érsebészeti eljárások, amelyek egynapos sebészetben elvégezhetők, és a páciens már aznap folytathatja megszokott életvitelét, nem esik ki a munkából, vagy az önfeledt családi mindennapokból.
Mit tegyen a visszértágulatok ellen?
- Törekedjen a tartós állással, üléssel járó elfoglaltságok elkerülésére. Ha ez nem megoldható, végezzen rendszeresen lábtornát!
- Kerülje el a súlyos tárgyak emelgetését.
- Sportoljon rendszeresen: a rendszeres séta, túrázás, futás, kerékpározás, úszás mind egyaránt javítja a láb vérkeringését.
- Otthon pihentesse lábait, polcolja fel őket.
- Az ideális testsúly sokat javít az erek megfelelő működésében.
- Hajlam esetén munkavégzés, vagy sportolás közben rugalmas pólyával, vagy kompressziós harisnyával ellensúlyozhatja a véroszlop visszerek falára történő nyomását.
Ha segítségre lenne szüksége, forduljon hozzánk bizalommal: https://mdcclinic.hu/szakrendeleseink/ersebeszeti-ambulancia/