Cukrosoknak jobban kell figyelni a bőrükre!
Magyarországon egyre több a cukorbeteg, akár az 1-es, akár a 2-es típusról beszélünk, ez pedig egy életen át tartó odafigyelést igényel az érintettektől. A szervezet szénhidrát-anyagcsere zavara azonban a szervezet egészére nézve negatív hatással lehet, amely szövődményeket okozhat. Elég csak a különböző bőrgyógyászati panaszokat kiemelni, amelyek többnyire megelőzik maga a diabetes diagnosztizálását is.
Magyarországon majdnem egymillióan élnek cukorbetegséggel és nemcsak a vércukorszintre és így a táplálkozásra, a mozgásra és a stressz szinten tartására kell odafigyelni, hanem egyéb jelekre is, amelyek jelezhetnek egyes elváltozásokat, szövődményeket. Károsodhatnak az erek, neurológiai és immunológiai panaszok is kialakulhatnak, de akár súlyos szemészeti, vese-, ideggyógyászati és bőrgyógyászati panaszok is felmerülhetnek. A legnagyobb százalékban bőrproblémák alakulnak ki, éppen ezért nagyon fontos, hogy a cukorbetegek a legkisebb problémákkal is keressenek fel egy szakembert ahelyett, hogy maguk kezdenék el kezelni a sebet, vagy bármilyen bőrelváltozást.
Mivel a cukorbetegség során a szervezet nagyobb mértékben veszít folyadékot, gyakori a bőrszárazság kialakulása, amely miatt nagyobb lehet a fertőzésveszély is. Ugyanúgy előfordulhatnak bakteriális fertőzések, amelyek például szőrtüsző-gyulladásban, vagy a bőr alatt mélyen kialakuló gyulladásban jelentkezhetnek. Ugyancsak gyakori bőrprobléma cukorbetegek körében a gombás fertőzés, például lágyéktájon, vagy köröm-, illetve lábgombásodás, hüvelyi viszketés. Ezek amellett, hogy nemcsak kellemetlen tünetekkel párosulnak, még szégyenérzetet is növelnek a betegben, hiszen például egy fekélyes láb, vagy gennyes bőrfelszín nem nyújt túl esztétikus látványt, ráadásul ha olyan területen van, amelyet nehezen lehet eltakarni, ez a negatív érzés még tovább fokozódik. Gyakran jelennek meg sebek a lábszárak elülső felszínén, a kéz- és lábfejen, a nyak hátsó részén, a szemek körül, az arcon, térdeken, könyökön, fartájakon. Nagyon fontos a megfelelő kezelés, mert súlyosabb állapotba is kerülhet az érintett terület.
De mit lehet tenni a bőrgyógyászati panaszok elkerülése, vagy csökkentése érdekében? A legfontosabb, hogy a cukorbeteg alapvetően kezeltesse az alapproblémát, vagyis a diabetest.
- A rendszeres vércukorszint mérése, a megfelelő táplálkozás és mozgás mellett nagyon fontos a stressz minimálisra csökkentése, de ugyanolyan kulcsfontosságú a sok folyadék fogyasztása. A szervezet egyik legfőbb alkotóeleme a víz, ezért is fontos a megfelelő hidratáltság, amely befolyással van a bőr állapotára is. Nyáron még fontosabb, mennyi folyadékot iszunk, hiszen az izzadással is vízveszteség éri a szervezetet. Mindezt egyébként maga is ellenőrizheti: ha sötét színű a nap közbeni vizelete, jelezheti ez is azt, hogy keveset ivott aznap.
- Nagyon fontos a higiénia is. Fürdés után mindig szárítsa meg a bőrfelületet, majd használjon zsíros készítményeket a testápoláshoz.
- Ügyeljen arra, hogy a túl hideg és a túl meleg sem tesz jót a bőrnek, ahogyan a szél viszontagságai is megviselik a bőrfelszínt.
Folyamatosan figyelni kell a bőr állapotát és ha elváltozást észlel, tanácsos mielőbb bőrgyógyász szakorvosunkhoz fordulni Dr. Farkas Veronikához!