EKCÉMA
Ekcéma: a bőrbetegség, ami nem évszaktól függ
Télen bőrünk is nagyobb megerőltetésnek van kitéve, van azonban olyan bőrbetegség, amely sajnos egész évben panaszokat okozhat. Az ekcéma egy olyan bőr felszínén jelentkező gyulladás, amely egyes anyagokkal való érintkezés, vagy allergiás reakció után alakul ki. Súlyos esetben azonban a test más részeire is átterjedhet.
A bőrgyógyászati szakrendeléseken az egyik leggyakrabban előforduló panasz, amellyel szakemberhez fordulnak, az ekcéma. A viszketéssel, bőrpírral, majd hólyagosodással, nedvedzéssel és hámlással együtt járó bőrbetegség felismerése, annak eredménye, mi váltja ki a gyulladást, olykor sokáig tartó folyamat. Többnyire teljesen hétköznapi dolgok, egy ruhanemű fémtartozéka, egy ékszer, egy óra, bevásárlózacskó, vagy háztartási szerek, vegyi anyagok, de akár kozmetikai- és sminktermékek is hozzájárulhatnak a megjelenéséhez. Nem könnyíti meg a diagnosztikát, hogy az allergiás reakció csak később, akár egy hét múlva jelenik meg a bőrön, így sokan nem is tudják felidézni, mi válthatta ki a panaszokat. Vásárolnak valamilyen krémet, rákenik a bőrfelületre, hogy megnyugtassák azt, de az igazi okot nem szüntetik meg, ráadásul még nagyobb károkat is okozhatnak.
A bőrgyógyász szakorvosunk bőrtesztet alkalmaz, amely során olyan allergén anyagokat érintenek a bőrhöz, amelyek valószínűsíthetően kiváltották az allergiás reakciókat. A gyógyítás része lehet, hogy az érintett teljesen megszünteti az allergén használatát, de súlyos esetben indokolt kortikoszteroid tabletta szedése is. Oda kell figyelni a mindennapokra, hogy mivel tisztálkodunk (azok a szappanok jók, amelyek nem távolítják el a bőr természetes zsír- és faggyútartalmát), mit veszünk fel, munkánk, vagy otthoni elfoglaltságaink során mivel érintkezünk, vagy milyen hosszan tartózkodunk tisztálkodáskor meleg vízben. Ne dörzsöljük a bőrt, a víz egy részét tenyérrel simítsuk le a bőrről. A kiszáradásra hajlamos területeket rendszeresen krémezzük.
Kevesen ajánlják a hidegszaunát, de a MI pácienseinek ez az új lehetőség is adott ekcémájuk kezelésére. A japánok által kifejlesztett terápiás módszer -150 és -190 fok között történik. Az emberi szervezet önszabályozó rendszere aktiválja az egészség-helyreállító folyamatát az erőteljes hideghatásnak köszönhetően. A bőrben 10-15-ször több hideg receptor van, mint meleg receptor. Minden egyes négyzetcentiméternyi bőrfelület akár 14 olyan idegvégződést is tartalmazhat, amely hidegre reagál, de csak 1-2 melegre reagálót. A bőrnek ezt a tulajdonságát felhasználva indíthatók be azok a folyamatok, amelyeket egészség-helyreállítónak vagy jeges varázsnak nevezünk. A cryoterápia kiválóan alkalmas – sok más fontos betegség mellett is -, az ekcéma kezelésére. Mivel száraz hidegről és – egyéntől függően -, 1,5-3 perces kezelési időtartamról beszélünk, bárki számára kibírható a kapszulában, álló helyzetben eltöltött idő. Egy téli napon, az utcán, a fagypont körüli hőmérsékleten nagyobb a hideg érzetünk. PRÓBÁLJA KI! MEGÉRI!
IDŐPONTFOGLALÁS : https://mdcclinic.hu/szakrendeleseink/hidegszauna-cryoterapia/
Ha ekcémával, vagy más bőrbetegséggel küzd, keresse fel bőrgyógyász szakorvosunkat Dr. Farkas Veronikát , elérhetőségeinken hamar kaphat időpontot.
IDŐPONTFOGLALÁS: http://mdcclinic.hu/idopontfoglalas/