ELHÍZÁS
Fogyni, vagy nem fogyni? Ez itt a kérdés!
Azt szokták mondani, nem az év végi ünnepek három napja alatt hízik meg az ember, hanem az év többi 362 napján. Újévkor aztán jönnek a fogadkozások, a nagy fogyókúrák időszaka, hogy aztán néhány nap, esetleg 1-2 hét után a többség hamar fel is adja elhatározását. Hazánk lakosságának a 65 százaléka túlsúlyos, vagy elhízott (OÉTI 2014-es felmérése), de a nemzetközi tendenciák is azt mutatják, a fejlődő országokban egyre több egészségügyi panaszt okoznak a pluszkilók.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy Karácsonykor, vagy Húsvétkor kúszik fel ránk a súlyfelesleg, a valóság ezzel szemben az, hogy az egész éves meggondolatlan táplálkozás és a mozgásszegény életmód járul hozzá a túlsúlyhoz, illetve elhízáshoz. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint Magyarország a negyedik elhízottabb ország az Amerikai Egyesült Államok, Mexikó és Új-Zéland után. Elhízásról akkor beszélünk, ha a szervezet zsírtartalma az egészségesnél nagyobb mértékű és a túlsúly több mint 20%-kal magasabb a normál átlagnál.
A többség azonban esztétikai kérdésként kezeli a súlyfelesleget, holott súlyos szövődményekkel jár, ha a szervezetben megnövekednek a zsírraktárak. Nem elég tehát legyinteni, mindenki úgy fogadja el magát olyannak, amilyen, hiszen az elhízás és a túlsúly is súlyos egészségügyi problémákat alakíthat ki:
- cukorbetegség, inzulinrezisztencia
- szív- és érrendszeri megbetegedések
- daganatos megbetegedések
- meddőség
- köszvény
- epehólyag gyulladás
- alvási nehézségek, alvási apnoe
- mozgásszervi problémák (ízületi porckopások, becsípődések)
- mentális problémák
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a tartós és nem a hirtelen súlycsökkentés az ideális. A táplálkozásnak rostban, gyümölcsben, zöldségben és teljes kiőrlésű gabonában gazdagnak kell lennie. Fogyasszon naponta minimum 2-3 liter folyadékot, lehetőleg szénsavmentes vizet, zöld- vagy gyógyteát, egyen mértékletesen húst és a zsiradékokból is válogassa meg, mit tesz a tányérjára, vagy a főzőedénybe. A heti fél-egy kiló súlyvesztés az ideális, és ha megszabadult a kiindulási súly 10 százalékától, tartson egy kis szünetet, majd egy hónap múlva folytassa a diétát. De az a legjobb, ha nem a fogyókúrát, hanem az életmódváltást választja, ez jelenthet ugyanis hosszabb távon a szervezet számára igazi megoldást a túlsúly/elhízás elleni harcban, illetve az egészségügyi problémák elkerülésében/gyógyításában.
Ha bizonytalan, kiszámíthatja, a normál tartományban van-e a testsúlya:
BMI (testtömeg index) alapján: a kilogrammban mért testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének a hányadosa. 19-24 normál, 25-29 túlsúly, 30 feletti elhízás, 40 feletti extrém elhízott. Haskörfogat: köldöktől felfelé 10 cm-re mérjük meg a has körfogatát. Ha meghaladja nőknél a 80 cm-, férfiaknál a 94 cm-t, elhízásról beszélünk.