Gyakoribb a végtagamputáció cukorbetegek körében
A cukorbetegség az egyik leggyakoribb betegség az egész világon, amely során a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni. A vérből a szőlőcukor a vizelettel kiürül, majd inzulinhiány, illetve inzulinrezisztencia alakul ki. Ez anyagcsere problémákhoz vezethet, amely befolyással van az életminőségre és a szervezet egészséges, normál működésére. A nagyobb gond az, hogy ha nem foglalkoznak a cukorbetegséggel, hogy szövődmények alakulhatnak ki, amelyek érsebészeti problémákat is előidézhetnek.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy ne csak a cukorbetegségre, hanem az esetleges szövődményekre is oda kell figyelni, fontos a korai felismerés, a folyamatos nyomon követés és azok kezelése. A diabetes ugyanis ugyanúgy ronthatja a látás minőségét, szemfenéki eltérések alakulhatnak ki; jelentkezhetnek idegi fájdalmak, zsibbadások, vagy neuropáthiák, vagy vesekárosodás is előfordulhat.
Mivel Magyarországon vezető halálozási ok a szív- és keringési rendellenességek, a cukorbetegeknek nagyon oda kell figyelniük, hogy szövődményként ne alakuljanak ki érsebészeti problémák.
Elsősorban a 2-es típusú cukorbetegeknél jelentkezhet az úgynevezett diabetes láb, amely az erek elváltozásai és neuropáthia kapcsán alakul ki. Mivel a legsúlyosabb esetben akár amputációval is járhat ez, nagyon fontos, hogy egy érsebésszel ellenőrizzék az alsó végtagi erek esetleges szűkületét, meszesedését, de emellett fontos ellenőrizni a szívkoszorúerek és az agyat ellátó ereket is. Az érszűkületet a szakorvos fizikális vizsgálattal és duplex ultrahanggal, EKG-val, nyaki verőér ultrahanggal és kontrasztos érfestéssel tudja ellenőrizni.
A diabetes láb a cukorbetegség egyik leggyakoribb velejárója, érzéskieséssel, zsibbadással, lábszárfekéllyel járhat együtt. Fontos, hogy a szakorvos megismerjen minden panaszt és tünetet. A diabates láb kezelésében ugyanúgy részt kell vegyen érsebész, mint ortopédiai szakorvos, utóbbi abban az esetben, ha lábdeformitások is kísérik a betegséget. A lábszárfekély nehezen gyógyul, ráadásul újból kialakulhat, ezért nagyon fontos, hogy a páciens odafigyeljen a megfelelő vércukorszint és vérzsír értékek elérésére, rendszeresen ellenőrizni kell a vérnyomást, törekedni kell a normál testsúly elérésére és mellőzni kell a dohányzást, illetve az alkoholfogyasztást. Mérsékelni kell a sófogyasztást és korlátozni kell a fehérjebevitelt.
Megfelelő odafigyeléssel el lehet kerülni a végtagamputációt, de sokan sajnos nem veszik elég komolyan ezt a betegséget, illetve a szövődményeket, így a diabetesek között 30-szor gyakrabban fordul elő végtag amputáció, mint a nem cukorbetegek körében.
Érsebész orvosunkhoz tud fordulni bizalommal a fenti témával kapcsolatban is: kérjen mihamarabb időpontot nálunk, Dr. Langmár Gábor sebész, érsebészhez.