HELICOBACTER PYLORI FERTŐZÉS
Minden második ember fertőzött!
Sokan hibáztatjuk magukat és az életmódunkat azért, mert gyomorpanaszok alakultak ki, az igazság azonban az, hogy a világ lakosságának a felénél kimutatható a Helicobacter pylori, amely sok esetben a tüneteket okozza.
A baktérium a nyolcvanas évek közepének egyik legjelentősebb orvostudományi felfedezése volt, hiszen kiderült, ez felelős egyes emésztőrendszer megbetegedésekért.
Két ausztrál orvos, Barry J. Marshall és J. Robin Warren fedezte fel, hogy gyomor- és bélgyulladásban szenvedő páciensek szöveteiben kimutatható egy addig nem ismert baktérium. Tevékenységükért 2005-ben Nobel-díjat kaptak
A Helicobacter pylori a legelterjedtebb és nagyon ellenálló kórokozó, amely az emésztőrendszert támadja meg. Akár évtizedekig is elélhet a gyomornyálkahártyán anélkül, hogy panaszokat okozhatna. Eleinte a páciens csak nagyon enyhe panaszokkal szembesül, émelyeg, hányingere van, megy a hasa, esetleg puffadást, teltségérzetet tapasztal. Csak egy súlyosabb gyomorfájdalom után keres fel szakembert, amikor alaposabb kivizsgálásra kerül sor.
A kórokozók miatt a gyomor többgyomorsavat termel, ráadásul olyan méreganyagokat bocsájtanak ki, amelyek károsítják a gyomor nyálkahártyáját. Emiatt alakulnak ki a betegségek, mint a gyomorhurut, gyomorfekély, dyspepsia, gyomorrák. Bár a lakosság fele fertőzött, az érintettek 80%-át azonban elkerülik a különböző egészségügyi panaszok, illetve betegségek. DE! Minden 15. fertőzöttnél alakul ki azonban gyomorfekély és 1-2 százaléknál sajnos a baktérium okolható a gyomorrák kialakulásáért.
A Helicobacter pylori fertőző, de még egyelőre nem ismert, hogyan is lehet átadni másik embernek. A legvalószínűbb a széklettel szennyezett kéz, ételek, folyadék, tárgyak szájüregbe jutása. Sok függ tehát a higiéniás körülményektől, nem véletlen, hogy fejlődő országokban sokkal nagyobb az esélye a fertőzöttségnek, mint a fejlett országokban. Önmagában azonban senki nem foglalkozik vele, jelen van-e a szervezetében, csak amikor már egészségügyi panaszok jelentkeznek, amelyeknek elsőre nem lehet tudni a pontos okát. A diagnosztika során elsődlegesen gyomortükrözés közben vett szövetmintából, illetve ureakilégzési-teszttel, másodlagosan a Helicobacter pylori székletantigén-vizsgálattal, tenyésztés biopsziás mintából, vagy vérvétellel lehet kimutatni. A gyógyításában szerepet kaphat az antibiotikumos kezelés és a savlekötő terápia, majd 6-12 héttel később ismét megvizsgálják a fertőzés jelenlétét.
Amennyiben Önnek fennálló gyomorpanaszai vannak, mindenképp látogasson el ide: https://helicobacter.hu/