Hogy ne legyen kínokkal teli a nyaralás…
Tombol a nyár, az iskolai szünet beköszöntével egyre több család indul neki nyaralni, de a fiatalok, vagy még családot nem alapítók is szeretnék kipihenni a karácsonyi ünnepek óta felgyülemlett feszültségeket. Akár belföldön, akár külföldön lazítunk, van néhány olyan készítmény, vagy gyógyszer, amelynek helye van a bőröndben – minden eshetőségre felkészülve.
Utóbbi esetében azonban, még mielőtt elindul, célszerű tájékozódni a helyi egészségbiztosító rendszerről és ha uniós tagállamba utazik, tanácsos kiváltani az egészségkártyát is, amely ingyenes egészségügyi ellátást tesz lehetővé sürgősségi ellátásban. Ami a gyógyszereket illeti, ha csak egy kisebb láz, vagy hányinger, esetleg hasmenés, csípés, vagy égési sérülés az, amely kellemetlen perceket okozhat a nyaraláson, más gyógyszerre lesz szükség. Ezeket szállítsuk úgy, hogy az autóban ne érje tartósan napsütés, megérkezve a szállásra pedig tegyük őket hűtőbe. Miből álljon az utazó gyógyszertárunk?
Lázcsillapító
Vény nélkül kapható a gyógyszertárakban. Gyermekeknek kúpot, felnőtteknek tablettát kérjünk a patikustól.
Fájdalomcsillapítás
Többféle medicina is kapható, többségük vény nélkül. Ha erősebb fájdalom is előfordulhat, kérjük ki a háziorvos, vagy a gyógyszerész véleményét.
Hányás
A B6 tabletta és hideg víz kortyolgatása segíthet a panaszokon, illetve egy klimatizált, vagy árnyékos hely, ahol megnyugodhat egy kicsit a szervezet a tikkasztó hőségben.
Hasmenés
A széntabletta a leghasznosabb készítmény erre a panaszra.
Napégés
A napsugárzás ma már sokkal erősebb és gyakran vagyunk kitéve a nagyon erős UVB sugárzásnak is. A szakértők azt mondják, akár az 50 faktoros krémek lehetnek azok, amelyek megfelelő védelmet nyújthatnak rendszeres használatuk mellett. A napvédők azoknak is elengedhetetlenek, akik nem először vannak az idén napon, vagy eleve sötétebb árnyalatú a bőrük színe. Készüljünk fel azonban arra is, hogy esetleg leéghet a bőr, dexpanthenol tartalmú spray enyhíti a panaszokat, de ugyancsak jó szolgálatot tehetnek aloe vera tartalmú gélek is, amelyek szintén nyugtatják a károsodott bőrt.
Napszúrás
Ha nem tettünk meg mindent annak érdekében – megfelelő sapka, kendő, vagy bevizezett haj -, hogy ne kapjunk napszúrást, besötétített helyen, fejre tett vizes borogatással, illetve hányinger és láz esetén hányás- és lázcsillapítóval lehet a panaszokat csökkenteni.
Csípések
Rovar, vagy medúzacsípések esetén viszketést csökkentő gélekkel enyhíthetjük a kínokat. Ha a csípés helye erősen megdagad, környéke erősen bevörösödik, tanácsos 500 mg-os kalcium pezsgőtabletta adása, illetve egy vény nélkül kapható antihisztamin amit allergiára szoktak adni. Kullancscsípés esetén a kullancsot el kell távolítani, arra azonban ügyelni kell, hogy ne szakadjon le a feje!
Sebek, vágások
Sebfertőtlenítővel tisztítsuk meg a felületet, majd steril gézlapot, gyorstapaszt helyezzünk rá. Ha mélyebb egy vágás, vagy erőteljesebb a szennyeződés, orvost kell felkeresni egy tetanusz beadása miatt.