Jól működik a pajzsmirigye?
Ha van betegség, amely elsősorban (de nem kizárólag) a nőket érinti, az a pajzsmirigy alul- és túlműködés. Sokan csak akkor mennek el egészségügyi vizsgálatra, amikor már egyes panaszok az életminőségüket is befolyásolják. Rossz közérzet, meddőség,fogyás, vagy hízás, gyakori fáradtságérzés, idegesség és álmatlanság, rendellenes menstruáció vezethet oda, hogy az érintett felkeres egy orvost panaszaival.
Az endokrinológus a légcső alatti, pajzsszerűen elhelyezkedő, belső elválasztású mirigyet, az ereket, a nyirokcsomókat ellenőrzi ultrahangkészülékkel, amelyaz emberi egészségre nem káros, viszont nagy hatékonysággal lehet vele megállapítani a pajzsmirigy megfelelő, alul-, vagy túlműködését. Ugyancsak segít a diagnosztikában egy vérvizsgálat, ebben az esetben az agyalapi mirigy által termelt TSH és a pajzsmirigy hormonok szintjét ellenőrzik.
Amikor alulműködésről beszélünk, a pajzsmirigy valójában nagyon kevés hormont termel, vagy egyáltalán nem működik. Ennek hiányában azonban szervezetünkben lelassulnak az anyagcsere folyamatok, romlik a teljesítőképesség.
Nehéz lenne meghatározni egy korosztályt, amelyiket érinti a betegség, a pajzsmirigy alulműködés ugyanis éppúgy előfordulhat a serdülők körében, mint a változókorban lévő nőknél, akárcsak állapotosság idején. Nagy részében azonban a menopauza során nő meg azoknak a száma, akik emiatt a betegség miatt szorulnak kezelésre.
Kialakulásának okait nem ismerjük, de valószínűleg a genetika mellett a környezeti hatásoknak is szerepük van. Fontos azonban tudni, hogy gyógyszeres kúrával a betegség kezelhető, a tünetek megszüntethetők. Minél előbb azonban érdemes vér- és ultrahangos vizsgálattal utánajárni a panaszoknak. Sok esetben ugyanis szívritmuszavar, magas koleszterin, depresszió, sőt, potenciazavar hátterében is állhat pajzsmirigy alulműködés.
Az egész szervezet működését összezavarhatja, ha az agyalapi mirigy által termelt hormon, a TSH szintje nem megfelelő. Pajzsmirigy túlműködés esetén a TSH hormon szintje alacsony, amely nagy hatással van az anyagcsere folyamatokra is. Ha valaki indokolatlanul sokat és hirtelen fogy, hasmenéssel, szapora pulzussal, erős szívdobogással, alvászavaral, hőhullámokkal küzd, hullani kezd a haja, menstruációs panaszokkal, gyengeséggel küzd, vagy nem sikerüláldott állapotba kerülnie, nem árt gyanakodni, hogy nem megfelelő a TSH szint.
Endokrinológus ilyen esetekben vér-, illetve ultrahangos vizsgálattal igyekszik kideríteni a panaszok hátterét. Szükség esetén elkerülhetetlen biopszia kérése is, amely egy vékony tűvel történik és a mirigyben esetleg kialakult hormontermelő göb, vagy a megnagyobbodott mirigy vizsgálatát célozza meg.Egyszerű laborvizsgálatokkal már közelebb kerülhetünk a tünetek diagnosztizálásához.
Ahogy a pajzsmirigy alulműködés esetén, túlműködés esetén sem lehet egyértelműen kijelenteni, kikre jellemző ez a betegség.
A terápia során gyógyszeres- vagy jódizotópos kezelést szoktak alkalmazni, de ha ezek nem hoznak eredményt, vagy várhatóan nem is kecsegtetnek sikerrel, a műtét lehet a megoldás. Ilyenkor eltávolítják a pajzsmirigy egy részét, vagy egészét, megakadályozva annak túlzott hormontermelését. Ebben az esetben azonban a páciensnek pajzsmirigy hormonokat kell élete végéig szednie.
A TSH hormonok és a pajzsmirigy megfelelő működéséért sokat tehetünk. Immunrendszerünk karbantartása fontos, táplálkozzunk rostban gazdagon, figyeljünk oda a megfelelő jódfogyasztásra (halak, tengeri ételek, jódozott só), de túlzásba sem szabad vinni ennek mennyiségét, mert az is okozhat egészségügyi panaszokat. Lehetőleg természetes alapú ételeket fogyasszunk, amelyek alapja a sok zöldség és gyümölcs. Manapság nehéz, de törekedjünk a minél kevesebb stressz beengedésére.
Nálunk az MDC Clinicben várakozás és beutaló nélkül veheti igénybe laborszolgáltatásainkat és ultrahang diagnosztikai eljárásainkat. Itt tud bejelentkezni : http://www.mdcclinic.hu/idopontfoglalas/