Június végén van a Cukorbetegség Világnapja
A helytelen táplálkozás, az elhízás, a mozgásszegény és stresszes életmód is hozzájárul ahhoz, hogy világszerte egyre több a cukorbeteg. Június végén tartják a cukorbetegek világnapját, amely az öngondoskodásra, a felelősségteljes gondolkodásmódra hívja fel a figyelmet.
Csak Magyarországon majdnem egymillióan élnek 1-es, vagy 2-es típusú cukorbetegséggel, és amely különösen elkeserítő, hogy egyre nagyobb számban érinti a diabetes a gyerekeket. Az érintettek száma pedig, hiába a következetes és széles körű felvilágosítás, évről évre nő a cukorbetegek száma. Szomorú, de az Európai Unióban Ciprus, Ausztria, Portugália és Horvátország után nálunk a legmagasabb a halálozások száma: évente több mint háromezren halnak meg a diabetes szövődményei miatt.
Egyszerű lenne mindent arra fogni, hogy ez is egy civilizációs betegség, vagy genetikai okai vannak a kialakulásának. Kétségtelen, hogy az 1-es típusú cukorbetegség hátterében elsősorban genetikai okok, öröklődés áll és már gyermekkorban, fiatal korban kialakulhat, a 2-es típusú cukorbetegségnél azonban elsősorban életmódbeli tényezők játszanak szerepet.
A dietetikusok, vagy gasztroenterológus szakorvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy a megfelelő táplálkozás kulcsfontosságú a szervezet egészséges működésében, emellett nagyon fontos a rendszeres mozgás és törekedni kell a stressz csökkentésére is. Ebben a mozgás és egy-egy hobbi rendszeres űzése sokat segíthet.
Hazánkban 2003-2015. között a felnőttek és a gyerekek körében is megduplázódott a cukorbetegek száma. Fontos lenne felismerni, hogy sok családban ugyanazt fogyasztja a gyermek és a szülő is, akár egészen kicsit korban is, de már a terhesség időszaka is meghatározó időszakkal bír egy fejlődő szervezet számára. A szakemberek szerint sok esetben felnőttkori elhízás mögött a nem megfelelő családi minták állnak. Hazánkban a 2 év alatti gyerekek ötöde túlsúlyos, vagy elhízott, amelynek az az oka, hogy az első születésnap után a babák már felnőtteknek készült ételeket kapnak. Holott 3 éves korig csak nekik, az ő igényeik szerinti tápanyagokat, ételeket lehetne fogyasztaniuk
Bár a lakosság egytizedét érinti a cukorbetegség, még mindig sok a tévhit a betegség kapcsán és sokan nem veszik el elég komolyan. Egy gasztroenterológus segítségével ki lehet alakítani egy normál életvitelt, akár megelőzni a cukorbetegséget, vagy ha már érintettek benne, törekedni arra, hogy minél kevesebb problémát okozzon a mindennapokban.