LAKTÓZINTOLERANCIA
Orvos mondja ki, hogy laktózérzékeny!
Sokan öndiagnosztikába kezdenek, amikor puffadni, vagy fájni kezd a hasuk, esetleg hasmenésük lesz. Kijelentik, nekik biztosan laktózérzékenységük van, és attól a pillanattól kezdve száműzik az étrendjükből a tejtermékeket. Az az igazság, hogy ezzel sokszor nagyobb bajt okoznak, hiszen megvonnak maguktól értékes tápanyagokat (kalcium, D-vitamin), ráadásul más emésztőrendszeri betegség is okozhat ilyen tüneteket.
A laktózintolerancia egy emésztési zavar, amely során a szervezet nem tudja megemészteni és így lebontani a tejcukrot, az ehhez szükséges laktáz enzimből ugyanis nem termelődik elég a szervezetben. Ha a tejcukor nem szívódik fel a vékonybélben, hanem továbbjut emésztés nélkül a vastagbélbe, ott zsírsavakká és hidrogéngázzá alakul, amely puffadást, hasmenést, görcsöket okozhat.
Lakóhelytől és eredettől függően a világ különböző népességeinél eltérő a laktózérzékenység előfordulásának mértéke. Míg Észak-Európában a lakosság 15-át érinti, addig az Egyesült Államok fehér lakóinak 22%-át, a mediterrán népek körében 70%-os az előfordulása, míg Magyarországon a felnőtt lakosság 30-40%-a körében mutatható ki.
Sokan – ahelyett, hogy orvoshoz mennének -, megvonnak maguktól minden tejterméket, viszont nem gondoskodnak egyes fontos anyagok, így a kalcium, vagy a D-vitamin visszapótlásáról. Pedig egy gasztroenterológus túl azon, hogy fizikális vizsgálatot végezhetne, laboratóriumi ellenőrzést is kérhet, székletből ugyanis kimutatható a laktóz. Ezeken kívül még megoldást jelenthet a diagnosztikában a terheléses megvonás próba (előbb megvonják a laktózt, majd ismét fogyaszt a páciens, a megjelenő tünetek is adhatnak választ a problémákra, de nem teljes bizonyossággal), a laktóz tolerancia teszt, a hidrogén lélegeztetési teszt, illetve a szövettani vizsgálat.
A laktózintolerancia nem gyógyítható, de jól kezelhető és a panaszok megszüntethetőek. Ráadásul vannak olyan tejtermékek, pl. a joghurtok, savanyú tejtermékek, hosszú ideig érlelt sajtok, amelyek nem okoznak kellemetlen tüneteket. Vannak azonban olyan ételek, amelyek esetében nem is gondolnánk, hogy tartalmaznak laktózt: kenyér- és péksütemények, italporok, margarinok, saláta öntetek, vagy egyes cukorkák is a tiltott listára kerülhetnek. A speciális étrend hamar elsajátítható, ha pedig van olyan fogás, amelyet szeretne elfogyasztani, de kísérőtünetekkel járhat, megoldást jelenthet az enzimpótlás rágótabletta formájában.
Mielőtt kimondja az ítéletet saját teste felett, keressen fel egy gasztroenterológusunkat Dr. Kőrösi Gézát , aki meg tudja állapítani, valóban laktózérzékenység, vagy más betegség okozza-e a panaszait.
Időpontfoglalás: http://mdcclinic.hu/idopontfoglalas/