Mikor menjen hasi ultrahangra?

Az orvosi diagnosztikában óriási jelentőséggel bírnak a képalkotói vizsgálatok, a röntgen, az ultrahang és az MR, amely a szervezet belső rendszereit, esetleges elváltozásait tudják megmutatni. Ezek közül a „legártalmatlanabb” az ultrahang, amely teljesen kockázatmentesen és akárhányszor meg lehet ismételni. Gyakran alkalmazott módszer a hasi ultrahang, amikor a hasüreg és a kismedencei szervek állapotát akarják megismerni. Ezt használják a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép, a vese, a húgyhólyag, a méh, a petefészek, illetve a prosztata ellenőrzésekor.
A máj szervezetünk egyik legfontosabb része, több mint 500 létfontosságú feladatot lát el, többek között szerepe van a fertőzésekkel szembeni védekezésben, az anyagcserében, a különböző tápanyagok anyagcseréjében, részt vesz az emésztésben. Bár képes regenerálódni, vannak olyan tünetek, amelyek esetén nem árt gyanakodni májbetegségre. Ha hányingert érez, ha állandóan fáradt, ha emésztési zavarok gyötrik, vagy egy ideje már étvágytalan, székletének és vizeletének a színe pedig megváltozott, éljen a gyanúval. A máj betegségei közé soroljuk a fertőző májgyulladást, a májtályogot, a vírusos májgyulladást, a májzsugort.
Az epehólyag a máj által termelt epét raktározza, majd az emésztés folyamán a hasnyálmirigy váladékával közös vezetéken keresztül jut a vékonybélbe. Leggyakrabban az epekőről hallunk, mint epebetegségről, a lakosság 15 százalékát érinti és kialakulásában közrejátszik az elhízás, a magas vérzsír érték, a terhesség és a szoptatás időszaka, a cukorbetegség és a drasztikus fogyókúra. Epebetegség még az epehólyag-gyulladás, amely lázzal, görcsös jobb alhasi fájdalommal járhat.
A hasi ultrahanggal hasi panaszok, menstruációs görcsök, vizelési problémák, gyulladások, daganatok, fejlődési rendellenességek diagnosztizálását végzik, hogy utána ki tudják alakítani a megfelelő terápiát. Nagy előnye, hogy nem egy pillanatfelvételt készítenek ilyenkor, hanem a szervet működés közben is lehet vizsgálni, ezért még pontosabb képet ad annak állapotáról.
Attól függően, melyik szervünket érinti a vizsgálat, annak megfelelően állapítják meg, milyen módon kell felkészülnünk rá. Többnyire azonban előtte hat órával már nem szabad enni. Ha a húgyhólyagot érinti az ellenőrzés, nem ilyen szigorú a protokoll, sőt, ott kifejezetten előírt, hogy 1 órával a vizsgálat előtt legalább egy liter folyadékot elfogyasszunk. Cukorbetegek minden vizsgálat előtt egyeztessenek a kezelőorvosukkal az étel- és italfogyasztásról.
Fontos hangsúlyozni, hogy az ultrahang vizsgálat nem fájdalmas, és egyszerű módszer. Nekünk csupán hanyatt, esetleg oldalt kell feküdnünk, hogy a kezelőorvos, a vizsgálófej segítségével az érintett testrészt ellenőrizni tudja.
Jelentkezzen be hozzánk ultrahang vizsgálatra! http://mdcclinic.hu/idopontfoglalas/