NŐI HORMONOK
A hormonok galád játéka a nőkkel
Ez a hónap a nőkről szól. Nemcsak március 8-án. A nőkről, akik sokszor kedvesek, sokszor hisztisek, sokszor gondoskodók, sokszor gyámolításra szorulók. Persze nincs könnyű helyzetük, a hormonok olykor galád játékot űznek velük, erre pedig többnyire semmilyen hatásuk nincsen. A hormonokat termelő és szabályozó endokrin rendszer ugyanis az, amely irányítja a hangulatot, az étvágyat, az emésztést, az energiaszintet vagy éppen az immunrendszert. Mindennek a hátterében a mirigyek hormonok termelése és szabályozása áll. Öt alapvető hormon van, amely a női szervezetet irányítja és működteti. Ha valamelyik termelődésébe hiba csúszik, az egész rendszer működése felborul.
Pajzsmirigy:
A szervezet egyik legfontosabb mozgatórugója, úgy is szokták nevezni, hogy a szervezet metabolikus termosztátja. Meghatározó szerepet tölt be az étvágyban, az energiaszint mértékében, a menstruációban, a hőérzetben, emésztésben, a testsúlyban és a legtöbb esetben nőknél az endokrin rendellenességek leggyakoribb forrása is. Alul és felülműködésük is jelentős zavarokat okozhatnak, de gyógyszeres terápiával jól kezelhető ez a probléma. Indokolatlanul változó testsúly, székrekedés/hasmenés, depresszió, alvászavar, hangulat-ingadozás, csontritkulás, szívdobogás, menstruációs panasz is előfordulhat, ha a pajzsmirigyek (T3, T4) zavara is fennáll. Vérvétellel lehet a leghatékonyabban megállapítani, pajzsmirigyzavar okolható-e a tünetekért.
Progeszteron:
Az egyik legfontosabb női nemi hormon, amely szintje a ciklus második felében nő meg, az ösztrogén szintjét ellensúlyozza. A progeszteron segít a méhnek a spermium jelenlétéhez alkalmazkodni és azt befogadni. Hiánya igen gyakori, és általában fogamzási nehézségek esetén derül rá fény. Ha hiánya lép fel, problémák jelentkezhetnek a menstruációban, megnövekednek a PMS tünetei, túlzott hangulatingadozás is jelentkezhet, a teherbe esés pedig nehézségekbe ütközik. Ha valaki nem vár babát, akkor is szembesülhet a hiány okozta tünetekkel, amely akár ödéma kialakulásában, hajhullásban, alacsony energiaszintben, száraz bőrben nyilvánulhat meg. Egy egyszerű vérvizsgálattal könnyedén kideríthető, a progeszteron szintje megfelelő-e.
Inzulin:
Fontos szerepet tölt be az anyagcserében, hiszen az inzulin segíti a megemésztett ételt átalakítani energiává. A cukrot a vérből a sejtekbe juttatja, de ha alacsony, vagy magas a szintje, jelentős problémák alakulhatnak ki a szervezetben. Ha magas, inzulinrezisztencia alakulhat ki, amelyből idővel 2-es típusú diabetes lesz. Ha gyakran érez valaki szomjúságot, az indokoltnál gyakrabban érez vizelési ingert, túl gyorsan változik a testsúlya, egy vérvétellel érdemes ellenőriztetni a vércukorszintjét.
Melatonin:
Nagy befolyással bír az energiaszintre, az alvásra, de szerepet játszik az étvágyban és az immunrendszer erősségében is. Ha nincs elegendő melatonin a szervezetben, az érintett napközben fáradt és álmos, éjszaka azonban megnő az energiaszintje, illetve szokatlan időpontokban éhes. Vér- és vizeletvizsgálattal ellenőrizhető a melatoninszint, fontos a triptofán tartalmú ételek fogyasztása a tünetek csökkentésében.
Kortizol:
Stresszhormonként is gyakran nevezik, a mellékvese termeli. Feszült pillanatokban az adrenalinszint megemelkedik, a pulzus szaporább lesz, a test izzadni kezd, több vér kezd a testben szétáramlani. Ezekhez a kortizol adja az energiát, azáltal, hogy megnöveli a cukor mennyiségét a vérben. Emellett szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában, a szervezet só-víz háztartásának egyensúlyban tartásában. A pirulás, a vörös arc, a hajhullás, csontritkulás, az arcon megjelenő finom szőrzet, a szabálytalan menstruáció is jelezheti, hogy felborult a működése. Vérvétellel könnyedén kideríthető, valóban így van-e.
Vérvételi vizsgálatra kérjen időpontot: http://mdcclinic.hu/idopontfoglalas/