Pajzsmirigy ultrahangvizsgálat
Amikor a jódozott só lesz a jóbarátunk
Pajzsmirigyeink az egész anyagcserére hatással vannak, működésükhöz jódra van szükség. Ha a normál folyamat felborul, a hormontermelés zavaraira jellemző tünetek jelentkeznek. Pajzsmirigyeink a nyak elülső részén, a légcső két oldalán, alul helyezkednek el, nőknél 18 köbcenti, férfiaknál 25 köbcenti lehet a maximális nagyság. Ha megnagyobbodik, tapintása megváltozik, valószínűleg pajzsmirigy működési rendellenességgel áll szemben és orvoshoz kell fordulnia.
Pajzsmirigyünk két hormont termel, tiroxint és trijódtironint, ezek újra termelődéséhez jódra van szükség. Már az egyszeri jódozott konyhasó is képes segíteni ezt a folyamatot, mégis, az ország legnagyobb részén a lakosság körében enyhe mértékben jódhiány mutatkozik. Befolyásolhatja a terhesség is egyébként ezt az állapotot a megváltozott hormonális állapot miatt. Működését közvetlenül az agyalapi mirigy szabályozza a TSH hormon segítségével. Ha a mirigy nem termel elég hormont, a TSH szint megnő. Pajzsmirigy gyulladás, túlműködés, jóindulatú mirigygöb (strúma), olykor rosszindulatú elváltozás alakulhat ki. Hogy mennyi jódra van szüksége az emberi szervezetnek naponta, életkoronként változó: egy éves korig 50 mikrogramm, 2-6 éves kor között 90 mikrogramm, 7-10 éves kor között 120 mikrogramm, míg felnőttként 150 mikrogramm szükséges a megfelelő működéshez
Az egyik leglátványosabb pajzsmirigy probléma a strúma, amikor a nyakon alakul ki egy göb, amely a nyelőcsövet és a légcsövet is nyomhatja. Emellett más jellegű panaszok is jellemezhetik a pajzsmirigy zavarait: fáradékonyság, hajhullás, bőrszárazság, székrekedés, menstruációs zavar, vagy elhízás is kísérheti az egészségügyi problémát.
A pajzsmirigy megfelelő működését laborvizsgálattal, vérvételen lehet kideríteni a TSH-hormonszint ellenőrzésével, illetve ultrahang vizsgálattal. Olyan képalkotó eljárás ez, amely során a pajzsmirigy állományát és a nyak képleteit (ereket, nyirokcsomókat) vizsgálják. Rendszerint a pajzsmirigy göbös elváltozásait és cisztákat (folyadékkal telt tömlő) keresnek vele. Daganatos betegségek nyaki nyirokcsomóáttétei is kimutathatók a segítségével. A vizsgálat nem fájdalmas, nincsenek mellékhatásai. Ga felmerül a gyanú rosszindulatú elváltozásra, biopsziával lehet utánajárni a panaszoknak. A tünetek megjelenésével érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, mert később súlyosabb panaszokat is okozhat.
Pajzsmirigy ultrahangra való bejelentkezéshez: KATTINTSOD IDE!