PSZICHOSZOMATIKUS BETEGSÉGEK
A boldogság mint terápia- avagy a gyógyulás csak hozzáállás kérdése? ( pszichoszomatikus betegségek amik emésztési problémákat okoznak)
Amikor a lélek éhes…
Egyre nő azoknak a száma, akik hisznek abban, hogy testük jelzései valójában lelkük kétségbeesését tükrözik és ha az orvos nem talál szervi problémát, akkor egy pszichoterapeuta ajánlhat megoldást. A pszichoszomatikus betegségek, a lélek vívódásai akár súlyos emésztési problémákat is okozhatnak.
A pszichoszomatikus orvoslásnak fontos része, hogy kizárják a szervi okokat, majd megoldást találnak a kínzó fájdalmakra, panaszokra, testi tünetekre. A beteg ilyen esetben az egyre gyakrabban előforduló testi szenvedés miatt keres fel orvost és bár egyre súlyosabb papírhalmazt cipel magával, panaszai nem enyhülnek sőt, egyre súlyosabban éli át ezeket.
Pszichés zavarok, lelki problémák ugyanúgy állhatnak légzési- és keringési betegségek hátterében, mint hát- és gerincfájdalmaknál, de okozhatnak emésztési, evési zavarokat is. Gyomor-, nyombélfekély, vastagbélgyulladás, savtúltengés, ásványianyag- és vitaminhiány is jelentkezhet.
A harapás egy agresszív folyamat, sokaknak azonban nehézséget okoz az intenzív érzések megélése és felvállalása. Ez, bár első hallásra talán furcsán is hangozhat, de megjelenhet fogsorvadás formájában is. Vannak olyan vélemények is, hogy a fogak kapcsolatba hozhatóak önérvényesítési képességeinkkel is, de ha nincs elég kitartásunk, nem tudunk önmagunkért kiállni, fogszuvasodás is jelentkezhet különösebb ok nélkül. A fogínyvérzés pedig túlérzékenységet, túlzott ingerelhetőséget is sejtet. A fogszakorvos a tünetek kezelésében megkerülhetetlen.
„Nehezen nyeled be!” – halljuk gyakran, amikor valaki kényszerhelyzetbe kerül és nem akar szembesülni az esetleges következményekkel, vagy magával a szituációval. A nyelés önmagában egy passzív folyamat lenne, de előfordulhat, hogy félrenyelünk, és nemcsak figyelmetlenségből. Akinél gyakran fordul elő mindez, érdemes azon elgondolkodnia, vajon, elégedett-e a sorsával, mindig kimondja-e, amit gondol.
A leggyakoribb emésztési probléma, amikor a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe. A torok és a gége is irritálásnak van kitéve, emellett gyomorégés, émelygés is kísérheti. Ez a savas tartalom a nyelőcső nyálkahártyáján gyulladást, súlyosabb esetben pedig fekélyt is okozhat. Ha gyakran emészti magát, nem tud megbirkózni kritikus helyzetekkel, visszafojtja a véleményét, sokat rágódik problémákon, hosszabb távon érintett lehet ebben a betegségben.
Ugyancsak előfordulhat, hogy valaki rendszeresen hány, vagy megy a hasa. Gyermekkorban egy feszült családi környezetben mindez gyakran előfordul, ahogy felnőtt korban is tiltakozhat hasmenéssel a szervezet egy olyan helyzetben, amelyet a félelem, vagy aggodalom határoz meg. Az ellenkezője sem jó, szorulás többnyire akkor fordul elő, amikor valaki tudat alatt visszatartja azt, ami az övé, mert afelett legalább ő rendelkezik, vagy valamilyen problémán nem képes magát túltenni.
A puffadást – ahogy a mondás is tartja: felfújja magát -, okozhatja az is, ha a páciens a kelleténél intenzívebben reagál élethelyzetekre, hiányzik belőle a rugalmasság. Öntudatos, erős személyiségű emberek gyakran szembesülnek ezzel az egészségügyi panasszal.
Az anorexia és a bulimia pedig a két „legismertebb” emésztési probléma, amelynek lelki háttere van. Az érintett bünteti magát, sokan nem vállalják nőiességüket, férfiasságukat, mert valamilyen valós, vagy vélt kudarc áll a háttérben. A testképzavarral párosuló betegségek a nem evés, vagy a túlzott zabálás, majd hányás is olyan egészségügyi probléma, amely akár halálos szövődményekkel is járhat.
A stressz sajnos egyre kevésbé kizárható a mindennapokból, rohanunk egész nap, az emberi kapcsolatokra sokszor csak este, vagy hétvégén marad idő, a szórakozás sokaknál teljesen kimarad. Hajszoljuk a pénzt, bizonyítani akarunk a munkahelyen, egyensúlyozunk család és karrier között, igyekszünk megfelelni különböző társadalmi elvárásoknak. Nehéz ilyenkor nyugalomra inteni magunkat, hosszabb távon azonban ezzel súlyos károkat okozunk szervezetünknek. Az emésztési zavarok felismerésében a legtöbbet egy gasztroenterológus segíthet, de ha nem találnak szervi okokat, pszichológus, pszichiáter, kineziológus felkeresése javasolt.
Kérjen időpontot dr. Kőrösi Géza gasztroenterológusunkhoz, hogy kizárhassa a gyomor és bélrendszeri beteségeket!