Atheroma (Faggyúmirigy daganat)
Az atheroma, más néven faggyúmirigy vagy kásadaganat egy jóindulatú, közvetlenül a bőr alatt elhelyezkedő, tömött, tokkal rendelkező elváltozás.
Kialakulásának oka a faggyúmirigyek kivezetőcsövének elzáródása, melynek következtében a folyamatosan termelődő kásás állagú faggyú kitágítja a mirigytömlőt. Ennek következtében az atheromák cseresznyényi, diónyi méreteket is elérhetnek.
Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az esztétikai problémák mellett az atheromak sajnos gyakran befertőződnek ilyenkor tályogok alakulnak ki, amik hosszú ideig váladékozó sebekhez, súlyosabb esetben septicus állapot kialakulásához vezetnek. Rendkívül lényeges az időben, nyugalmi állapotban történő műtéti eltávolítás, mivel a végleges gyógyulás feltétele, a tokkal együtt , épben való kimetszés.
Gyulladás kialakulásakor, tályog jelenlétében a tok nem minden esetben távolítható el, ennek visszamaradása pedig az atheroma kiújulásához ill. újabb műtéti beavatkozáshoz vezet.
A műtét-mind a lipoma, mind az atheroma esetében – teljesen fájdalommentesen helyi érzéstelenítésben történik, mérettől ill. elhelyezkedéstől függően kb. 10-30 percet vesz igénybe. A bőrmetszés plasztikai varrattal történő zárása kiváló kozmetikai eredményt ad.
Lipoma (Zsírdaganat)
A lipoma a leggyakoribb lassan növekvő, mesenchimális daganat az emberben. Kialakulásának és növekedésének okai ma még nem ismertek. Szinte biztos, hogy öröklődő genetikai hiba a betegség oka.
Általában a bőr alatti zsírszövetben alakul ki, leggyakrabban a nyakon, a háton, a karokon, a hason vagy a combokon. A betegek az esetek egy részében a bőrfelszínhez közel elhelyezkedő, cseresznyényitől akár az csecsemő fejnyi méretig fejlődő, környezetétől jól elkülönülő, fájdalmatlan terime megjelenését észlelik.
Sok esetben azonban ezek a folyamatosan növekvő elváltozások nyomást fejtenek ki a környező inakra ill. idegekre így gyakran húzó, nyomó jellegű fájdalom jelentkezik. Ezek általában jóindulatú daganatok, amik csak ritkán alakulnak át rosszindulatú liposarcomává.
Eltávolításuk mindenképpen javasolt, hiszen egyfelől, egy lipomának tűnő elváltozásról csak a szövettani feldolgozás után lehet biztosan tudni, hogy a jó vagy a rosszindulatú, másrészről minél később történik a műtét – a folyamatosan növekedés miatt – annál nagyobb metszésből lehet csak eltávolítani.