A végbélkörnyéki tályogok nagyon erős fájdalommal jelentkeznek. Gyógyulásuk hosszabb folyamat, amely alatt jelentősen csökken a páciens komfortérzete és a napi életminősége. Nagy türelem szükséges a kezelés alatt.
Végbél melletti tályog (Anorectalis)
A végbélnyílás melletti mirigyek járatainak elzáródása gyakran vezet gyulladáshoz, illetve ennek következtében tályogok kialakulásához. A gyulladás rendszerint a végbélnyílás körüli bőrterület alatt a mélyben, a laza zsírszövetben terjed.
A végbél környékén kialakuló tályog erős fájdalommal és duzzanattal jelentkezik, esetenként bőrpírral. A betegséget láz, hidegrázás kíséri. A betegség gyógyításához mindenképpen a kialakult tályogüreg sebészi feltárása, alapos kitakarítása szükséges.
Igen lényeges a betegség mielőbbi felismerése, mert az idő múlásával a gyulladás a laza zsír és kötőszövetben gyorsan tovább terjed, és amíg a kezdeti állapotokban akár az ambuláns ellátás keretében történő feltárás is teljes gyógyulást eredményez, addig az előrehaladottabb esetekben már csak kórházi feltárással lehet kielégítő eredményt elérni.
Egyéb helyen levő tályogok
Természetesen a test bármely pontján megjelenhetnek a bőr alatt levő zsír, illetve kötőszövetben kialakuló fertőzések és a tályogok. Ezek leggyakrabban a szőrtüszők különböző szintű gyulladásai, valamint általában a háton és fejtetőn előforduló atheromák, azaz faggyúmirigy daganatok elfertőződése következtében alakulnak ki.
Itt is lényeges a megfelelő időben történő felismerés, mert kezdeti stádiumban akár konzervatív, vagyis gyógyszeres kezeléssel is gyógyulás érhető el. Előrehaladottabb állapotban természetesen itt is csak a sebészeti kimetszés, feltárás jelenti a megoldást.
Dermoid cysta, dermoid tömlő, sinus pylonidalis
Sajnos ennek a betegségnek magyar neve nem terjedt el. A betegség a farpofák között, a keresztcsont – farok csont felett a végbélnyílás közelében kialakuló tömlő, ami leggyakrabban a bőr felé kitörő váladékozó sipolyok formájában jelentkezik.
A betegség elsősorban fiatal intenzív szőrnövekedéssel rendelkező, úgynevezett „szőrös típusú” férfiakat, ritkábban fiatal nőket érint. Főleg ülő életmód miatt a szőrszálak nem tudnak a bőrfelszínre törni, a bőr alatti zsírban a mélyben fejlődnek.
A szőrtüszőkben faggyút és verejtéket termelő mirigyek nem képesek terméküket a bőrfelszínre üríteni, ezért a váladék és a szőrgomolyag a mélyben felhalmozódik. Felülfertőződése esetén erős fájdalommal, bőrpírral járó tályog alakul ki, ami a többi tályoghoz hasonlóan sebészeti feltárást igényel.