Mivel is foglalkozik a Gasztroenterológia, kell-e félnünk tőle?
Sokan a gasztreonterológust a “rémisztő” vastagbél- és a gyomortükrözéssel azonosítják, holott a gasztroenterológia szakterület jóval összetettebb, átfogóbb ennél és a rendelkezésre álló diagnosztikai eszközpark is bővebb lehetőséget ad a szűrésekre és a kezelésekre.
A gasztroenterológia a belgyógyászatból önállósodott orvosi szakterület, ami az emésztőrendszerrel, annak betegségeivel foglalkozik. Ebbe tartozik a nyelőcső, a gyomor, a vékony- és a vastagbél, valamint a máj, a hasnyálmirigy, az epe és az epevezeték minden betegsége.
Milyen esetekben kell gasztroenterológus fordulni?
„Minden olyan esetben, amikor az emésztésünk, székelésünk megváltozik a napi megszokottól, hasi fájdalmat tapasztalunk, rossz a közérzetünk, ami összefüggésben állhat az étkezéssel” – magyarázza dr. Kőrösi Géza az MDC Clinic Egészségügyi Központ gasztroenterológus főorvosa.
A leggyakrabban felmerülő panaszok a reflux, a gyomorégés, a rossz lehelet, a gyomorideg, illetve a puffadás, a hasmenés, a székrekedés, az aranyér. A tünetek kortól és nemtől függetlenül előfordulhatnak, és gyakran civilizációs panaszként könyvelhetők el. Az emésztőrendszer igen érzékenyen reagál minden lelki történésre, stresszre. A gyomor- és béltükrözés elengedhetetlen az emésztőrendszer vizsgálatához.
A gasztroenterológiai szakorvosi konzultáció, már önmagában felér egy fél diagnózissal, de természetesen további lehetőségek és eszközök segítik a szakorvosunk munkáját, mint a vér-, vizelet- és székletvizsgálat, kilégzési tesztek (Helicobacter szűrés), emésztettségi vizsgálatok, különböző képalkotó eljárások (ultrahang, röntgen, CT, MR), endoszkópos eljárások (gyomor- és vastagbéltükrözés), amelyek lehetőséget biztosítanak további vizsgálatokra, pl. szövettani és baktérium vizsgálatokra, illetve kisebb beavatkozásokra is (polypok eltávolítására).
A problémákat ne söpörjük a szőnyeg alá!
Magyarországon évente, közel 10 ezer pácienst regisztrálnak vastagbéldaganattal! Nem kellene így történnie. A vastagbél-daganatos megbetegedések 90 % -a polypokból alakul ki, amely pedig a kezdeti stádiumban egy endoszkópos szűréssel (vastagbéltükrözés, kolonoszkópia) és beavatkozással gyógyítható lenne.
Ezeket a beavatkozásokat (gyomor- és vastagbéltükrözés) már teljesen fájdalommentesen, bódításban végezzük.
Tipp!
Vastagbéltükrözést, kimondottan megelőzés céljából 40 éves kor felett érdemes elvégeztetni, és amennyiben a vizsgálat eredménye teljesen negatív, akkor elegendő megismételni 5-7 év múlva. A beavatkozást mindenképpen egy szakorvosi konzultáció előzi meg.