Télen érdemes leszedetni az anyajegyeket
Esztétikai kérdés, vagy egészségügyi probléma, amivel mindenképp foglalkozni kell? Az anyajegy jelenléte mindenkinek mást jelent, persze az sem mindegy, hol helyezkedik el és mennyire irritálódik a mindennapok során. Rendszeres vizsgálata nagyon fontos, és ha úgy döntünk a kezelőorvossal, meg kell tőle szabadulnunk, a legjobb időszak erre az őszi-téli időszak.
Az anyajegy karaktert adhat az arcnak, kiegészítheti a testünk bármelyik részét, de lehet olyan kitüremkedés is, amely nemcsak zavarja az egyént, hanem rendszeres ellenállást is jelent, például ha levesszük a pulóvert, vagy beleakad a nadrágunk. A bőrgyógyászok rendszeresen felhívják a figyelmet, hogy figyeljük az anyajegyek színét, méretét, formáját, és ha növekszik, a felszíne megváltozik, határa elmosódik, vérezni vagy viszketni kezd, megváltozik a színe, esetleg begyullad, azonnal forduljunk szakorvoshoz. Az anyajegyeket különösebb panaszok nélkül is érdemes gyakran ellenőriztetni és ha van olyan, amely rossz helyen helyezkedik el, vagy egyszerűen szeretnénk tőle esztétikai okok miatt megszabadulni, érdemes olyan időszakot választani, amikor a seb gyógyulásához is ideálisabbak a körülmények.
A leggyakoribb módszer a szikével eltávolított, helyi érzéstelenítésben elvégzett kisebb sebészeti beavatkozás, amikor a kimetszett bőrrészt szövettani vizsgálatnak el alávetik. Mindez azért szerencsés, mert azt is meg lehet nézni, nincs-e gyanú melanomára. A kimetszés után összevarrják a sebet, a varratot pedig néhány héttel később távolítják el. Létezik két másik módszer is, a lézeres eltávolítás, illetve az égetéses módszert, ezeket pigment nélküli anyajegyeknél alkalmazzák. Az eltávolítás során a seb kevésbé vérzik és hegesedik, a bőrfelület pedig kevésbé roncsolódik.
Bár a gyógyulási időszak hosszabb és körülményesebb, a legbiztonságosabb a szikével elvégzett eljárás, ebben az esetben azonban körültekintőnek kell lenni a következő hetekben. Azért is szerencsésebb egy anyajegyet ősszel és télen eltávolítani, mert ilyenkor gyógyul legszebben a seb. A túl meleg nem tesz neki jót, kerülni kell a vizet, így például strandra, tengerpartra nem mehetünk, míg be nem gyógyul az anyajegy eltávolítás utáni seb. A legfontosabb azonban a fényvédelem, nem érheti erős napsugárzás (így a szolárium is tilos ebben az időszakban), illetve a fokozott verejtékezés is nehezíti a seb gyógyulását (szaunában sem szabad friss sebbel menni).
Persze életkortól, a seb elhelyezkedésétől is függ, mennyi idő alatt gyógyul be, illetve attól, mennyi ideig kell bent hagyni a varratokat. Az arcon általában hét-tíz napig, háton akár három hétig is benne hagyják.
JELENTKEZZEN BE BŐRGYÓGYÁSZUNKHOZ: http://mdcclinic.hu/idopontfoglalas/