TÉNYLEG “EGÉSZSÉGES” AZ EGÉSZSÉGES EMBER?
Van-e tökéletesen egészséges ember? Vagy csak azért mondja magát egészségesnek, mert nem jár szűrésekre? Az egészséges ember aki soha nem jár orvoshoz…- és 5 év múlva kiderül, hogy gyógyíthatatlan már a rák benne.
Sokan gondolják és vallják magukról, hogy egészségesek. Ahogy mélyül el azonban egy-egy beszélgetés, kiderül, itt is fáj, ott is van valamilyen nyavalya, a szűrővizsgálatok azonban még mindig nem elég népszerűek, és egy négy évvel ezelőtti kutatás szerint a világon húsz emberből csak egy egészséges. De mikor mondhatjuk azt, hogy tényleg egészségesek vagyunk?
Négy évvel ezelőtt hoztak nyilvánosságra egy kutatást, amelyet 23 éven át készítettek. A Betegségek Globális Terhei elnevezésű tanulmányban azt vizsgálták, mennyire egészséges a világ lakossága, milyen betegségek a leggyakoribbak, milyen nyavalyákkal küzdünk nap mint nap. Kiderült, több mint két évtized alatt az egészségügyi problémák minimálisan változtak: a derékfájás, a depresszió, a vérszegénység, a nyaki fájdalom, a hallásgyengülés állandó probléma, függetlenül attól, a világ mely pontján élünk. Kiderült, hogy húsz emberből csupán egy teljesen egészséges, minden harmadik ember több mint öt egészségügyi problémával bajlódik. A betegségek majdnem felét mozgásszervi panaszok tették ki, de légzési gondok, migrén, szorongás, cukorbetegség és Alzheimer kór is gyakori egészségügyi probléma. Meghatározó az is, ki, hol él a világban, hiszen míg Mexikóban például gyakori betegség a diabetes, addig Fekete-Afrikában az AIDS miatt emelkedik a betegek száma. Persze nemcsak a legsúlyosabb betegségek nevezhetők annak. Egy fogszuvasodás, vérszegénység is okozhat problémákat a szervezetben és ezekkel is foglalkozni kell. A 23 éven át tartó felmérés végén kiderült, nemcsak a népesség növekedett, hanem a betegséggel élők száma is, 530 millióról 760 millióra nőtt a számuk.
De ki számít egészségesnek? A WHO, az Egészségügyi Világszervezet szerint a testi, lelki, szellemi és szociális jó lét együttesen adja ki egy kiegyensúlyozott és egészséges ember képét. Ha az egyik nem passzol, kibillen a mérleg.
Ahhoz, hogy kijelenthessük, testünk jól működik, nem biztos, hogy lesznek árulkodó jelek, vagy kellemetlen tüneteket kell tapasztalni magunkon. Vannak olyan betegségek, egészségügyi panaszok, amelyek akár több éven át lappanghatnak, hogy aztán már semmilyen orvosi segítség ne működjön. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a mozgás, a rostban gazdag táplálkozás, a lelki béke megteremtése mennyire fontos, hiszen a túlsúly, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a mozgásszervi panaszok mind jöhetnek a rossz életmódból. Emellett nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra: ezekre elég évente 1-2 napot szánni, nem ezen múlik majd az éves szabadságunk mértéke. Jobb azonban ezekre időt, energiát és akár pénzt is fordítani, ha nem szeretnénk, hogy a betegszabadság sokkal több időt vegyünk el az életünkből.
Jöjjön el hozzánk, nálunk egy helyen tudja elvégezni a különböző szűrővizsgálatokat. Hívjon minket bizalommal!