Új szitokszó: metabolikus szindróma
Elhízás, magas vérnyomás, magas vércukorszint – Ön érintett?
Amilyen félelmetesen hangzik, olyan veszélyes is a metabolikus szindróma, amelyet gyakran jóléti szindrómának is neveznek. Többnyire ugyanis a nyugati, jóléti társadalmakban jellemző a lakosság körében, ahol a szükségesnél nagyobb mennyiségű és sokszor nem megfelelő minőségű tápanyagot visznek be a szervezetükbe.
Először a nyolcvanas évek végén, az amerikai Gerald Reavan endokrinológus beszélt arról, hogy a magas vérnyomás, a kóros vérzsírértékek és a vércukorszint-emelkedésre való hajlam gyakran jelentkezik egyszerre. 2005-óta hívjuk ezt a jelenséget metabolikus szindrómának.
Talán azt gondolja, Ön biztosan nem érintett ebben, pedig lehet, csak nem tud róla. Ha alma típusú elhízás jellemzi (a zsír a törzsön és a hason halmozódik fel), ha magas a vércukorszintje, inzulinrezisztenciával küzd, ha zsíranyag zavarban, például magas koleszterinszintben szenved, vagy magas a vérnyomása, akkor Ön is azok közé sorolható, akik érintettek ebben a betegségben. Mint egy dominó, olyan ez a rendszer: ha az egyik probléma megjelenik, valószínűleg hozza magával az összes többi tünetet is. Sajnos ma már ezt is a népbetegségek közé kell sorolnunk, és többnyire együtt jár szív- és érrendszeri betegségekkel és cukorbetegséggel.
Mikor van veszélyben?
- elhízás (ha has körfogata nőknél 80 cm, férfiaknál 94 cm feletti, elhízásról beszélhetünk)
- 25-nél nagyobb testtömeg-index (BMI) esetén
- 2-es típusú cukorbetegség
- genetikai okok
- mozgásszegény életmód
- dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás
Legyen őszinte!
- Derékkörfogata nagyobb 80 cm (nők), 94 cm-nél (férfiak)?
- Trigliceridszintje 1,69 mmol/l, vagy ennél magasabb?
- HDL-koleszterin-szintje 1,29 mmol/l értéknél kisebb (nők), 1,04 mmol/l értéknél kisebb (férfiak)?
- Vérnyomása 130/85 Hgmm, vagy magasabb?
- Vércukorszintje éhgyomor esetén 6,1 mmol/l, vagy magasabb?
Ha az öt tünetből legalább három tapasztalható, érintett a metabolikus szindrómában.
Fontos, hogy egy részletes laborvizsgálattal meg lehet állapítani, hogy rendben vannak-e a vércukor-, vérzsír értékei, ellenőriztesse vérnyomását. Amennyiben elhízott, kisebb mennyiségű tápanyagok bevitelével és rendszeres, legalább heti 3-szor félórás aktív testmozgással sokat tehet azért, hogy a panaszokat csökkentse, vagy megelőzze. A megfelelő táplálkozásban ugyanúgy megtalálható a jó minőségű szénhidrát (teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök), a rostdús táplálékok (zöldségek), a fehérjék és a jó minőségű zsírok, olajok. Válasszon korának és egészségi állapotának megfelelő szabadidős aktív tevékenységet, sokszor ezek a programok társaságban sokkal élvezetesebbek, ráadásul a stressz is könnyebben kezelhető.
Ne törődjön bele a túlsúlyba, hiszen ez nemcsak esztétikai kérdés, hanem elsősorban egészségügyi, amely idővel súlyos betegségekkel, szövődményekkel járhat.
Nálunk beutaló nélkül veheti igénybe a laborszolgáltatásokat, gasztroenterológusunk Dr. Kőrösi Géza pedig hasznos tanácsokkal szolgálhat, hiszen az elhízás hátterében tápanyag felszívódási zavarok is állhatnak.
Előfordulhat, hogy úgy gondolja, csak az egyik betegségben érintett, hiszen úgy érzi, a szindróma más tünetei nem tapasztalhatók Önnél. Menjen biztosra: egyeztessen orvosával és végeztessen komplex laborvizsgálatot, hogy minél kisebbre csökkentse a kockázatokat.
Gasztroenterológiára, és a komplex laborvizsgálatra való bejelentkezéshez, kattintson ide: http://www.mdcclinic.hu/idopontfoglalas/