Vastagbélrák és végbélrák – korai felismerése életet menthet
Egyen zöldséget vastagbélrák ellen
Minden évben február elején tartják a rákellenes világnapot, amely során még hangsúlyosabban felhívják a figyelmet a szűrővizsgálatok jelentőségére. A betegség korai felismerése nemcsak lerövidítheti a betegutat, hanem akár életet is menthet. A végbél- és vastagbélrák esetében különösen igaz, mennyire fontos a korai felismerés, hiszen nagyon jó százalékban gyógyítható.
Egy proktológus felkeresése a legegyszerűbb, amit megtehetünk, aki a fizikális vizsgálaton kívül laborvizsgálatot és a széklet kielemzését kéri majd. A székletben nemcsak azért jelentkezhet vér, mert daganatos betegség van a szervezetben, hozzájárulhat más egészségügyi probléma is, ahogyan negatív teszt sem jelenti azt, hogy valaki teljesen egészséges.
Más a helyzet, ha a székletteszt pozitív, ebben az esetben ugyanis a szakorvos vastagbéltükrözést tarthat indokoltnak, amely már sokkal pontosabb képet adhat a páciens állapota kapcsán.
Az elmúlt harminc évben a végbél és vastagbélrákos megbetegedések száma kb. 4,5-szeresére emelkedett és mára az egész világon a férfiak és a nők körében is a második leggyakoribb rosszindulatú megbetegedéssé vált. Hazánkban évente ötezer ember hal meg ebben a megbetegedésben, pedig az időben történő diagnózis és kezelés esetén rendkívül jók a kezelési eredmények.
A vérzés, vagy a székelési szokások megváltozása, illetve egyéb végbéltáji panaszok esetén azonnal proktológushoz kell fordulni. Nem szabad azt gondolni, hogy „biztos csak egy kis aranyér probléma” áll a panaszok hátterében. Sokan a régió intimitása, rosszul értelmezett szégyenérzetből halogatják a szakemberek felkeresését, pedig a korszerű technikával végzett fizikális és műszeres vizsgálat, valamint a végbéltükrözés, a közhiedelemmel ellentétben fájdalommentesen történik, és pontosan tisztázza a panaszok eredetét, a diszkrét és empatikus környezet pedig biztosítja, hogy a „procedúra” során a lélek se sérüljön.
Sokat tehetünk az életmódunkkal is, hogy megelőzzük a vastagbél rák kialakulását. A rostgazdag étrend, amelyben hangsúlyos szerephez jutnak a zöldségek, a minél kevesebb állati eredetű, telített zsírt tartalmazó alapanyag elkerülése fontos szempont a megfelelő táplálkozásban. Mindezek segítségével gyorsabban halad végig ugyanis a bélsár, így lerövidül az az időszak, amíg az esetlegesen rákkeltő anyagok érintkezhetnek a bélnyálkahártyával. Ne felejtsen el vitaminokat, például kalciumot, D-vitamint szedni, vagy ezeket a táplálkozással bevinni (tejtermékek, sajt, szardínia, lazac, spenót, bimbós kel, brokkoli). Évente egyszer pedig szánjon egy kis időt arra, hogy különböző szűrővizsgálatokon jár utána, hogy minden rendben van-e a szervezetében!
Klinikánkon telejskörő szűrés és diagnosztizálást végzünk! http://mdcclinic.hu/idopontfoglalas/